| Processor | Intel Core i7 13600k Processor | |
|---|---|---|
| Display | 14.0 Inch WUXGA IPS Display | |
| Graphics Card | Integrated Intel Iris Xe Graphics | |
| OS | Windows 11 Pro 64-bit | |
| RAM | 16GB LPDDR5 5200MHz RAM | |
| Memory | 512GB PCIe Gen 4 SSD | |
| Battery | 4-Cell 57Wh Lithium-Ion Polymer Battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 11 |
|---|---|
| Model | ThinkPad X1 Carbon Gen 11 |
| Price | Tk 322,989 |
| Brand | Lenovo |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Intel Wi-Fi 6E AX211 802.11AX (2 x 2) |
|---|
| Display Type | WUXGA IPS, anti-glare, low power, 400 nits |
|---|---|
| Display Size | 14.0 inch |
| Display Resolution | 1200 x 1920 Pixels |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | (H x W x D) 15.36mm x 315.6mm x 222.5mm x / 0.60 x 12.43 x 8.76 |
|---|---|
| Body Weight | 1.12 kg (2.48 lbs) |
| Body Build | Yes |
| Body Color | Deep Black, Optional: Carbon-Fiber Weave on top cover |
| Operating System | Windows 11 Pro 64-bit |
|---|---|
| Processor | Intel Core i7-13600k |
| Generation | 13th Generation |
| Ram | 16GB LPDDR5 5200MHz |
|---|---|
| SSD Capacity | 512GB PCIe Gen 4 SSD |
| Battery Type | Lithium-Ion Polymer battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 4-Cell 57Wh |
| Battery Backup | Up to 15 hours |
| Audio | Dolby Atmos Speaker System (user facing, 4 x speakers) 4 x 360-degree far-field microphones Dolby Voice certified for professional conferencing solution |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Intel Wi-Fi 6E AX211 802.11AX (2 x 2) |
| Bluetooth | Yes, 5.2 with vPro |
| USB | 2 x USB-C Thunderbolt 4 2 x USB-A 3.2 Gen 1 Headphone / mic combo Optional: Nano SIM slot |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Spill-resistant Glass TrackPad 110mm / 4.33 Backlit with white LED lighting Air intake keys |
Nice Laptop
Display: 17.3 Inch QHD Narrow Bezel IPS Display
Processor: Intel Core i9-12900H Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 6-Cell 91.24Whr Extended Life Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 17.0 Inch WQXGA Display
Processor: Intel Core i9-13900HX Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 99.8WHr Extended Life Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 17.0 Inch WQXGA Display
Processor: Intel Core i9-12900H Processor
RAM: 32GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 99.8WHr Extended Life Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 17.3 Inch QHD Narrow Display
Processor: Intel Core i9-12900H Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 62Whr Extended Life Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inch 4K Display
Processor: Intel Core i9-11980HK Processor
RAM: 32GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 10 Pro 64-bit
Battery: Li-Polymer 99Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.2 Inch Liquid Retina XDR Display
Processor: Apple M2 Max chip Processor
RAM: 32GB LPDDR4X 4266Mhz RAM
OS: MacOS Ventura
Battery: 70 Watt Hour Lithium Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch IPS Display
Processor: Intel Core i7-13700H Processor
RAM: 16GB DDR5 5200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell (72Whr) Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 16.0 Inch QHD Plus Display
Processor: Intel Core i9-13900H Processor
RAM: 16GB LPDDR5 4800MhzRAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell, Li-Polymer, 82 Whr Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i7-13600k Processor
RAM: 16GB LPDDR5 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-Cell, 57Wh Lithium-Ion Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch IPS Retina LED Display
Processor: Intel Core i5-1130NG7 Processor
RAM: 16 GB LPDDR5X 4266Mhz RAM
OS: MacOS 12 Big Sur
Battery: 49.9 watt hour Lithium polymer battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →